RSS

Adım Adım Avea Kırmızı Kuşak (AveaMasters)

01 Haz

Herkese merhabalar, uzun bir aradan sonra bloğuma zaman ayırabildim sonunda 🙂 . Projelerdi, derslerdi, staj derdiydi derken bugüne kadar ayrı gayrı kalmıştım bloğumla. (uydurma net başucunda diyebilirsiniz.)

2011 yılı girişli bir kırmızı kuşak (21.12.2011 itibariyle AveaMasters) olarak bu yazımda sizlere, kırmızı kuşak olmak için ne gibi aşamalardan geçtiğimden ve nasıl kırmızı kuşak olunabileceğinden bahsedeceğim dilim döndüğünce.

                          WWW.TUGRULASIK.COM

Öncelikle “kırmızı kuşak nedir?” sorusunu cevaplayarak konuya gireyim. Kırmızı kuşak Avea’nın genç kuşağımız olarak adlandırdığı ve gençlere yatırım yaptığı bir kişisel gelişim ve bununla birlikte staj ve işe alım programı aslında. Kısaca bu şekilde nitelendirebiliriz. Daha fazla bilgi için linkteki adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kırmızı kuşak olabilmek için 3 veya 4. sınıf lisans veya yüksek lisans öğrencisi olmanız gerekiyor. Aynı zamanda mezun olduktan sonra 2 yıl içerisinde de bu programa başvuru yapabiliyorsunuz. Başvurular Aralık ayı içinde gerçekleştiriliyor genelde. Bu sene 9 ocağa kadar uzatılmıştı mesela ; ama sizler işinizi sağlama alın sürekli takip edin eğer bu programa katılmak istiyorsanız. Benim gibi son gün başvurmayın mesela. Stresli oluyor çünkü 🙂 .

Programa katılmak için başvurular Kariyer.Net üzerinden yapılıyor. Sistem üzerinden başvurunuzu gerçekleştiriyorsunuz; ama öncesinde bir önyazı yazmanız gerek. Önyazı çok önemli, çünkü sizleri mülakata çağırmadan önce eleme için ilk baktıkları kriter önyazınız. Başvuru yaptıktan sonraki 1 hafta zarfında sizlere web tabanlı bir test için kullanıcı adı ve şifre gönderiliyor. IQ testine benzer bu testte göstermiş olduğunuz performans ise ön eleme için ikinci kriter. (CV’den hiç bahsetmiyorum, zaten önemli.)Tüm bunlar bittikten sonra mülakat için bir bekleme evresi başlıyor. Gerisi insan kaynaklarının sizleri mülakat için seçip seçmemesinde.

(Not: Yeni sistemin web sitesi : http://www.aveamasters.com )

Seçildiğinizde ise sizleri telefonla bilgilendiriyorlar ve belirlenen bir günde (umarım sınav haftanıza gelmez, bazı arkadaşlarımın gelmişti çünkü.) mülakata çağrılıyorsunuz. Mülakat 6 kişilik gruplar halinde vaka çalışması şeklinde oluyor. Örneğin; 2011 dönem kırmızı kuşak adayları yani bizler kalender İnşaat adlı bir firmanın ses getirecek bir projesi üzerinde bir çalışma gerçekleştirmiştik.

Mülakat sırasında sizlere kapalı şekilde dosyalar veriliyor. O dosyalarda çeşitli projeler hakkında bilgiler var. Artık sizlere hangisi gelirse mülakat sırasında o proje hakkında bir çalışma yapıyorsunuz ve 6 kişilik ekiple birlikte ses getirecek bir fikir ortaya çıkarmaya çalışıyorsunuz. (Bana uzay evleri gelmişti mesela.)

İlk olarak kişiler teker teker projelerini tanıtıyorlar. Daha sonrasında ise grup halinde bir tartışma dönemi başlıyor. Belirli süre zarfında ortak bir nokta bulmaya çalışıyorsunuz .Aynı zamanda da proje için ses getirecek extra fikirleri de grup arkadaşlarınıza anlatmaya çabalıyorsunuz. Tabi bunların hepsi belirli zaman kısıtlarında gerçekleştiriliyor. Grup halinde bir ortak noktaya vardığınızda ise aranızdan biri gerçekleştirilmesi düşünülen projeyi tanıtıyor. Bu görevi grupta ben üstlenmiştim mülakatımda.

Sonrasında gruptakilerin çalışma sırasında göstermiş oldukları performansa göre birbirlerini değerlendiriyorlar kısaca. Daha sonra ise kişisel tanıma süreci başlıyor. İnsan kaynaklarından iki uzman sizleri kişisel yaşam, sosyal çevre, hobileriniz, aileniz, hedefleriniz vb. hakkında çeşitli sorularla teker teker tanımaya çalışıyorlar.

Ortalama İki saatlik mülakatın ardından sizlerin mülakat sırasında karalamış olduğu herşey toplanıyor. Bunu hiç beklemiyordum ben; ama yazdığım herşeyi aldılar 🙂 . Kalemleri alabiliyorsunuz ve sakın almamazlık etmeyin çok işe yarıyor o kalemler .En azından seçilemesenizde kar kardır ;).

Kırmızı Kuşak olabilmek için kısaca bu aşamalardan geçiyorsunuz. Umarım kırmızı kuşak olmayı düşünen arkadaşlara faydalı olabilmişimdir. Şimdi biraz uzun bir süreç gibi görünebilir ama inanın değil. Mülakat sırasında flan ne kadar güldüğümü hesaba katarsak çok eğlenceli ve keyifli bir süreç. Gayet rahat ve neşeli bir ortam oluyor. Sizlerle birlikte aynı bölümleri okuyan veya sizlere yakın bölüm okuyanlarla mülakata giriyorsunuz sonuçta. Ve tek söyleyebileceğim şey rahat olun, not ortalamasını da hiç sormadılar dert etmeyin;).

Kırmızı kuşak olduktan sonrasını anlatmıyorum. Oraya girdim mi çıkamam . Kitap yazarım o konuda 🙂 .

Bu arada eğer istanbul dışından mülakata veya etkinliğe katılacaksanız, kullanmış olduğunuz otobüs, uçak vb. biletleri sakın atmayın, yemeyin veya parçalamayın :). Taratıp mail attığınızda yol ücretlerini hesabınıza yatırıyorlar. Bilginize sunarım;) .

Okuduğunuz için teşekkürler 😉 .

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

20 responses to “Adım Adım Avea Kırmızı Kuşak (AveaMasters)

 1. penguen

  27 Ocak 2012 at 10:43 am

  meraba hocam benide aveamaster adlı programına çağrıldım ankarada girecem mülakatlara orada top sakal vb seylere takıyorlar mı birde gelenlerin giyimleri genelde nasıl oluyo takım elbise mi giyiyorlar yoksa kot pantolan gömlek seklinde mi

   
  • Tuğrul Aşık

   27 Ocak 2012 at 10:54 am

   Her türlü kıyafetle gelen oluyor, ben gömlek kod pantolon gitmiştim. Top sakala takılmazlar, tabi yarısı 3 cm yarısı 5 cm sakallada gitmek olmaz. Ama düzenli giyinmeye çalış. Tek söyleyeceğim şey, işte şöyle yaparsan böyle olur, şuna şöyle cevap verirsen şöyle olur söylentilerine aldırma. Gir rahat ol, kendini iyi ifade et gerisine karışma 😉 . Başarılar…

    
 2. penguen

  27 Ocak 2012 at 2:51 pm

  kırmızı kusak programından sonra işe başlama gibi bir durum söz konusu oluyor mu yani sana bizimle çalışmak ister misin die birşey söylüyorlar mı

   
  • Tuğrul Aşık

   27 Ocak 2012 at 3:45 pm

   Senin durumuna göre değişir. O konuda bişey diyemem. Sonrasında kalanlar oluyor haliyle.

    
 3. evren

  01 Şubat 2012 at 2:13 am

  Selamlar ben bu süreç yaklaşık olarak ne kadar vakit alıyor öğrenebilir miyim?yani baştan sona değerlendirmeler projeler falan??
  teşekkürler

   
  • Tuğrul Aşık

   01 Şubat 2012 at 10:25 am

   Mülakatlar bittikten 2 hafta sonra civarında geri dönüş yapıyorlar. Sonrasındaki 1 ay içinde de çeşitli etkinliklere çağrılıyosun. Tanışma toplantısı vb. daha sonra ise yarışma başvuruları flan sana bildiriliyor.

    
 4. evren

  02 Şubat 2012 at 11:10 pm

  yani toplamda 1-2 ayımız falan bu süreçle mi geçiyor?tüm o projeler yarışmalar falan 2 ayımızı alır mı sınav dönemlerinde mazeret kabul ediyorlar mu?

   
  • Tuğrul Aşık

   03 Şubat 2012 at 4:18 pm

   Zaten sınavlarını etkileyen bir durum olmuyo, herşeyi bırakıp oraya odaklanmıyosun. Arada bir etkinliklere gidersin ve yarışmaya katılırsan projenle ilgili araştırma geliştirme yaparsın o yani. Fazla sıkıntılı birşey değil.

    
 5. penguen

  07 Şubat 2012 at 11:30 pm

  birebir mülakatlarda ne gibi sorular soruyorlar peki? sorularda ingilizce devam et gibi bir durum söz konusu oluyor mu

   
  • Tuğrul Aşık

   08 Şubat 2012 at 1:35 am

   Birebir mülakatlar ikinci etapta. Ne soru soruyorlar değilde normal konuşma flan tarzında flan işte. İngilizcede oluyor tabi. Neyse yaşayıp öğrenirsin. Mülakat bu, her sene aynı şey veya herkese aynı şey olcak diye bir durum söz konusu olamaz.

    
 6. murat

  15 Şubat 2012 at 1:32 pm

  tüm bu süreçte adayların kılık kıyafetinden bahsedermisin biraz.örneğin ben okula gider gibi gitmeyi düşünüyorum sorun olur mu?
  Ayrıca (Bana uzay evleri gelmişti mesela.) demişsin. Ne olmuş uzay evlerine yani senden ne yapmanı bekliyorlar?

   
  • Tuğrul Aşık

   16 Şubat 2012 at 2:46 am

   Kılık kıyafet için şu diyebileceğim birşey yok, Hiçkimseninde yoktur. Kendini nasıl rahat hissediyorsan öyle takıl derim. Uzay evleriyle kastım, ortada bir konu var ve herkese düşen bazı projeler. O konunun amacına uygun olarak en uygun projeyi geliştirmeye calısıyorsun grup olarak. Bu yani . Uzay evleride ses getirmesi düşünülen bir inşaat projesinin bir fikriydi, diğer arkadaşlarada çeşitli avantajları olan projeler gelmişti. Amaç tartışmak uzlaşmak flan işte.

    
 7. tugce

  22 Şubat 2012 at 1:37 am

  merhaba ben de mülakata çağrılanlardanım. izmirdeyim ben de. haftaya son mülakata yazıldım ama daha önce hiç mülakat falan görmediğimden hiç bişi bilmiyorm. bi de diyelim mülakatı gçtim. peki hep istanbula mı gitcem? yoksa izmirde de oluyor mu bu?

   
  • Tuğrul Aşık

   22 Şubat 2012 at 1:46 am

   Merhaba,
   Mülakat kelimesi seni korkutmasın. 5 6 arkadaşınla bir dersin için sohbet ettiğini düşün ya da bir sorun için bir çözüm yolu bulmaya çalıştığınızı. İstanbul’a gidip gelme konusuna gelince;İzmirde olmuyor. Mülakat için, daha sonrasında tanışma günü için (kesinlikle katılmanı öneririrm), sonrasında yarışma için flan gidersin. Belki extradan 1 tane daha çıkabilir. Yani Mart,Nisan, Mayıs toplamda max 4 defa diyebilirim eğer işleyişte bir değişiklik yapılmadıysa tabi. Eğer staj flan düşünüyosan staj süresince İstanbuldasın. Başarılar.

    
 8. moonmosh

  25 Şubat 2012 at 6:20 pm

  Selam,
  Öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Benim de diğer arkadaşlar gibi kafam karışık, gerçekten tam olarak kavrayamadım programın amacını. Staj ve iş imkanları var deniliyor. Senin dediğine göre “staj” düşünürsek İstanbul’da olmamız gerek ama olmayabiliriz de… Bu nasıl olacak? Zaten mülakatları geçince stajyer olmayacak mıyız?
  Ben de panel mülakat için davet edildim. Şu an zaten istediğim alanda (ik) staj yapıyorum.
  Programın insan kaynakları açısından bana kazandıracağı bi şey var mı?
  Bu konuda bir bilgin varsa paylaşır mısın?

   
  • Tuğrul Aşık

   26 Şubat 2012 at 2:07 am

   Merhaba,
   Aveamasters süreci boyunca(dönem içi) sürekli istanbulda bulunmanıza gerek yok. Maximum 4 defa İstanbulda düzenlenen etkinliklere katılıyorsunuz. Ama staja kabul edildiğinizde staj boyunca İstanbul veya Ankarada olmanız gerekecektir yer tercihinize göre. Program; mühendislik, işletme, pazarlama ve daha birçok alandan öğrencileri kabul ediyor. Kabul edildiğinde sana çok şey katacağını söyleyebilirim. Çok farklı eğitimler ve yarışmalarla kendini geliştirme imkanı buluyorsun. Ayrıca birçok konuda başarı elde etmiş kişilerle bir arada olmanın ve şirketin çalışanlarının deneyimlerinden yararlanmanın sana kazandıracaklarını sen düşün. Teşekkürler.

    
   • recep

    14 Mart 2012 at 6:15 pm

    Mülakattan sonra Staj için tekrar bir eleme süreci mevcut mu? Ayrıca kontenjanların sayısı hakkında bilginiz varmı ?
    Teşekkürler

     
   • Tuğrul Aşık

    15 Mart 2012 at 12:43 am

    Kontenjanlar hakkında bilgim yok ama staj için olasılık çok yüksek, iyi çalışmalar.

    (NOT: Yeni adresim http://tugrulasik.com , bilgi almak için bu adreste paylaştığım yazılara yazmanız durumunda daha hızlı cevap verebileceğim.)

     
 9. buse

  15 Mart 2012 at 12:37 am

  merhaba..

  öncelikle verdiğin bilgilere teşekkür ederim.. ben tanışma gününe davet edildim.
  internette bakınıyodum onunla ilgili ve motivasyon soruları fln soruluyomuş o nası bişe oluyo?

   
  • Tuğrul Aşık

   15 Mart 2012 at 12:41 am

   Tanışma gününde diğer Aveamaster arakdaşlarla tanışıyorsunuz. Gayet eğlenceli bir buluşma oluyor. Mülakat vb. ile ilgili bir işlem kesinlikle yok. Bilginize. Tebrikler. İyi çalışmalar.
   (NOT: Bundan sonraki yorumlarınızı http://tugrulasik.com adresinde yazarsanız daha kısa sürede cevap verebilirim. Güncel bloğum o adrestir)

    

Bu bloğun yorumlarınıza ihtiyacı var :)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: